Jeżeli szukacie dobrego fotografa ślubnego – dobrze trafiliście :]
Fotograf ślubny – jak wybrać tego właściwego?
Fotograf ślubny – w tym przypadku wybór może być o tyle łatwiejszy od wyboru zespołu muzycznego czy sali weselnej, że jego prace możecie w łatwy sposób zobaczyć i ocenić.
Nie licząc niechlubnych wyjątków kradzieży zdjęć [co się niestety zdarza] widząc zdjęcia danego fotografa, możecie po prostu ocenić czy wam się podobają, czy nie. Każdy fotograf ma swój niepowtarzalny styl i choć istnieją konkretne parametry, które sprawiają, że zdjęcia będą po prostu dobre [kompozycja, naświetlenie i tym podobne] zdjęcia każdego fotografa będą nieco inne.
Kiedy zacząć szukać odpowiedniego fotografa na ślub?
Najlepiej jak najszybciej. Zwłaszcza jeśli bierzecie ślub w popularnych terminach latem. W tym czasie wielu dobrych fotografów może mieć już pozajmowane terminy, nawet kilka lat do przodu. Podobnie z rezerwacją sali oraz DJ-a lub zespołu muzycznego – nie warto odkładać tego na ostatnią chwilę.
Na co warto zwrócić uwagę podczas przeglądania portfolio danego fotografa?
Nawet jeśli nie jesteście ekspertami od fotografii, możecie zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Każdy fotograf ma swój własny styl. Ważne, by podobały nam się kolory, kadrowanie i ogólny klimat zdjęć. Jeśli jesteśmy fanami nieco kiczowatych zdjęć – czemu nie. Kilka takich fotografii na pewno urozmaici ślubny reportaż, ale może lepiej, żeby nie zdominował całego materiału :]
Dobry fotograf to nie tylko dobry sprzęt
Wiadomo, że lepsze zdjęcia wyjdą z lepszego aparatu, a nie z telefonu. Jednak sprzęt to nie wszystko. Tutaj macie bardzo ciekawy przykład – pan fotograf zdecydowanie zainwestował w dobry sprzęt, ale już niekoniecznie w wiedzę, w jaki sposób tego sprzętu używać i w ten sposób para młoda otrzymała cudne zdjęcia swoich tyłów :]
Oczywiście, że można zrobić fajne zdjęcia telefonem i goście robiący sobie selfie z parą młodą to całkiem wdzięczny temat dla fotografa ślubnego. Absolutnie nie zabraniam robić zdjęć telefonami czy słabej jakości sprzętem, tylko serdeczna prośba od fotografa – nie wchodźmy sobie w drogę :]
Warto również pamiętać o tym, że nie liczy się konkretna marka, ponieważ w każdej firmie możemy znaleźć aparaty czy obiektywy dobrej jakości – w tej sytuacji liczy się klasa danego sprzętu. Nie może to być model całkiem podstawowy, nadający się na spacer – często warunki panujące w kościele czy na sali weselnej są dość wymagające.
Ciekawe ujęcia, dobrej jakości zdjęcia, profesjonalny sprzęt… Czy trzeba czegoś więcej?
Tak! Zdecydowanie to nie wszystko. Dobry fotograf nigdy nie powinien się spóźniać. Sam fakt, że za chwilę będziecie ślubować sobie bycie razem do końca życia, jest stresujący, po co jeszcze dokładać sobie nerwów :] Punktualność, punktualność i punktualność to trzy cechy dobrego fotografa ślubnego.
Fajnie też będzie, jeśli od początku złapiecie dobry kontakt. Fotograf co prawda jest postacią, której nie widać na żadnym zdjęciu, więc jakby go nie było :] Ale dobry kontakt z fotografem pomoże wam sprawić, by ten dzień był bardzo udany. Fotograf ślubny z dużym doświadczeniem wie kiedy i jak ustawić gości do wspólnego zdjęcia grupowego, ma pomysły na to, by te zdjęcia urozmaicić, no i w pewnym sensie pomaga w organizacji poszczególnych punktów programu.
Licencja na robienie zdjęć w kościele
To bardzo ważne, jeśli bierzemy ślub kościelny. Wielu księży zwraca na to uwagę, czy fotograf ma odpowiednią licencję i wie, w jaki sposób zachować się podczas uroczystości.
Na co warto zwrócić uwagę, podpisując umowę z fotografem?
Warto zapytać, czy fotograf dysponuje sprzętem zapasowym w razie niespodziewanej awarii i co w przypadku, kiedy zdjęcia zostaną utracone. Takie informacje powinny być zawarte w umowie.
Zwróćmy także uwagę na termin realizacji. Czasy, kiedy obróbka zdjęć trwała bardzo długo ze względu na mało zaawansowany sprzęt komputerowy i słabe oprogramowanie, już się skończyły. Zdjęcia powinny do nas trafić maksymalnie w ciągu kilku tygodni [rozumiem, że fotografia może być zajęciem dodatkowym, a nie głównym źródłem utrzymania], ale nie miesięcy. Osobiście traktuję klientów priorytetowo i zawsze oddaję zdjęcia w obiecanym i wspólnie zaakceptowanym terminie :]
Warto również zapytać o ewentualne koszty dojazdu i noclegu, jeśli wesele znajduje się gdzieś dalej od miejsca standardowego działania fotografa.
No i przede wszystkim – czy w umowie znajduje się zapis co w przypadku, kiedy fotograf z różnych względów nie będzie mógł danego dnia jednak wykonać swojej pracy? W sezonie ślubnym ciężko znaleźć kogoś „na już”. Jeśli fotograf się pochoruje, złamie nogę, albo zwyczajnie się rozmyśli, powinien nam zapewnić fotografa zastępczego.
Efekt końcowy
Pamiętajmy, by zapytać o ewentualne pakiety wraz z dokładnym cennikiem. Dzięki temu będziemy wiedzieli, ile dokładnie zdjęć otrzymamy oraz w jakiej formie. Zazwyczaj są to zdjęcia w formie cyfrowej, głównie na pendrive czy w formie galerii internetowej. Zwróćcie także uwagę, ile zdjęć będzie zawierał reportaż ślubny.
Oczywiście, jeśli Wasz wybór padnie na mnie, zapraszam do kontaktu :]
Zapraszam też do obserwowania mnie na Facebooku lub Instagramie